Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem - Laura Gutmanová

4. října 2016 v 15:39 | Jaen |  Zaprášenými stránkami
Must-read pro všechny nastávající matky. Osobně mě tato kniha vrátila zase nohama na zem - měla jsem pocit, že velkou část cesty sebepoznávání mám za sebou a porod a mateřství bude vykulminování této cesty, ale vypadá to, že to bude spíš prokopání se do další vrstvy. Vlastně k tomu krásně sedí autorčin příměr porodu jako sopky:Po onom "výbuchu sopky" (porodu) nejen že se najednou ocitáme s dítětem v náručí, ale navíc se ještě musíme vypořádat s "tříští" vlastních citů, které jako rozžhavené kameny uvolněné erupcí létají všude kolem, rozbíjejí se, nekontrolovatelně se řítí kamsi do nekonečna a hrozí zničit vše v našem dosahu. (...) Jakmile ze svého nitra vychrlíme oheň, láva zalije okolní údolí. Je to stín vypuzený z těla.

Autorka vychází z toho, že porodem se sice matka a dítě oddělí na fyzické úrovni, ale zůstávají spolu emocionálně spjati, tedy to, co prožívá matka, prožívá i dítě a reaguje na to.

A nejúžasnější na tom je, že dítě cítí jako vlastní vše, co cítí jeho matka, zvláště pak to, co si ona sama není schopna připustit, tedy co se nenachází v jejím vědomí, ale co odsunula do stínu.

V praxi to znamená, že když je dítě neklidné, neustále pláče nebo je nemocné, je potřeba nezaměřit se jen na tyto vnější symptomy, ale zamyslet se, co jeho matka prožívá, co jí dítě zrcadlí. Nejzřetelnější je to první dva roky života, kdy je emoční vazba mezi matkou a dítětem nejintenzivnější (tedy do doby, kdy si dítě začne uvědomovat sama sebe jako samostatnou bytost), ale celkově tento proces trvá až do 13 či 14 let dítěte.

Ale aby to nebylo jen na matce, tak dítě si časem (od cca 2 let) začne vytvářet i další emoční vazby, takže se v jeho chování či nemocech může začít projevovat i stín jeho otce.

Celá kniha nabádá rodiče, aby při jakémkoliv problému dítěte, který nebude způsoben nesplněním nějaké základní potřeby, začali hledat sami v sobě a ptát se, kde je "chyba" - ať už se to týká nemocí, pomočování, vymezování hranic, spánkových poruch, agresivity či čehokoliv jiného.

Vlastně je to další krok na cestě k přebrání zodpovědnosti sama za sebe..A taky k naučení milovat se se všemi svými stránkami, naučit se žít sám se sebou..
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama